Październikowe noce robią się coraz chłodniejsze, niebawem temperatura będzie jeszcze niższa. To doskonały moment, by pomyśleć o zabezpieczeniu wodomierzy na zimę.
Przypominamy, że jest to obowiązek właścicieli i to właśnie oni ponoszą koszty wymiany wodomierza w przypadku ewentualnej awarii.
Szczególnie wrażliwe na niskie temperatury są wodomierze z odczytem radiowym oraz wodomierze główne i to właśnie one najczęściej ulegają zniszczeniu. Jak dochodzi do awarii z powodu niskich temperatur? Najczęściej woda znajdująca się w przewodach zamarza, co prowadzi do zniszczenia wodomierza lub zalania. Dlatego dla prawidłowego działania całej instalacji temperatura pomieszczenia, w którym się znajduje nie powinna spadać poniżej 4 stopni Celsjusza. Sam wodomierz oraz przewody i armaturę przed i za wodomierzem ochronimy stosując izolację cieplną. Licznik można osłonić styropianem, matą izolacyjną lub wełną mineralną, a w przypadku rur skuteczne będą pianki termoizolacyjne. Pamiętajmy także o przewodach przechodzących w nieogrzewanych miejscach budynku oraz o elementach instalacji wykorzystywanych jedynie w miesiącach letnich, np. do podlewania ogrodu. Należy usunąć z nich wodę oraz zamknąć zawory odcinające.
Przypominamy, że o każdej awarii wodomierza należy bezzwłocznie poinformować PWK EKO w Rzepinie – pod nr tel. 95 7597 672 lub pod bezpłatnym numerem alarmowym 661 80 20 20.